Болката е един от най-честите симптоми на заболяванията в аналната област, който много често влошава значително качеството на живота на пациентите. Тя може да има различен характер и продължителност. Може да е самостоятелен симптом или да е свързана с други симптоми - кървене, патологична секреция.
Кръвта в изпражненията е най-тревожният симптом, който кара пациента да потърси лекарска помощ и във всеки случай изисква пълно изследване на дебелото черво. Кървенето може да е явно или скрито (окултно). Може да бъде следа от ясна кръв върху тоалетна хартия, кръв върху изпражненията, кръв и кръвни съсиреци, омесени в изпражненията, изпражнения с черен като катран цвят. Причините за стомашно-чревно кървене могат да бъдат:
Епидемиологичните данни показват, че 10 до 20 % от населението страда от запек. Запекът се появява, когато времето, необходимо на храната да премине през храносмилателния тракт, се удължава и изхожданията са по-рядко от веднъж на 3 дни. Изпражненията стават твърди, има усещане за непълно изпразване на червата. Честотата на запека се увеличава с възрастта. След 65-годишна възраст тя се увеличава значително. Запекът е по-често при жените, отколкото при мъжете. Смята се, че за жените са нормални не по-рядко от 3 изхождания на седмица, а за мъжете - 5. Запекът в напреднала възраст може да бъде причинен от различни фактори. Те са свързани основно с по-малка физическа активност, но това не е единствената причина. При възрастните хора еластичността на ректалната стена намалява, настъпва релаксация на тъканите, което също затруднява дефекацията. Причините за запека включват също лоши хранителни навици, т.е. ядене на храни с малко количество фибри и недостатъчен прием на течности. Запекът в напреднала възраст може да бъде причинен от различни заболявания, например неврологични заболявания (болест на Паркинсон, сенилна деменция, болест на Алцхаймер) и ендокринни заболявания (хипотиреоидизъм, хиперпаратиреоидизъм). Възрастните хора често приемат лекарства, които потискат чревната подвижност, като: антидепресанти, антиалергични средства, наркотични аналгетици (морфин, кодеин), някои антихипертензивни средства, диуретици. При възрастните хора често се образуват в дебелото черво т. тар. „фекални камъни” (фекаломи) или „кози изпражнения” (скибали) - това са плътни, много сухи и твърди изпражнения. Фекаломите се появяват, когато приемът на течности е недостатъчен и водното съдържание в изпражненията е много ниско. Ако към това се присъедини и забавената чревна перисталтика, сухите фекални маси могат да запушат червата и в крайни случаи да доведат до чревна непроходимост и нужда от лечение в болница. Преди да започнете да лекувате запека с диета и лекарства, винаги трябва да се изключи наличието на механично препятствие в червата, което може да е доброкачествен или злокачествен тумор. Ако запекът се появи внезапно, трябва да се търси органична причина. При тези състояния запекът често се редува с диария. Това е т.нар. парадоксална диария, която може да е симптом на колоректален рак.
Лечението на запека при възрастни хора се основава на промяна на диетата и начина на живот. Препоръчва се консумацията на храни с високо съдържание на фибри и увеличаване на количеството течности (особено вода) в диетата. По-възрастните хора обикновено пият твърде малко течности. Препоръката за пиене на 1,5-2 литра вода на ден често води до изчезването на запека. Съставът на диетата трябва да включва пшеничени храни, ориз, пълнозърнест хляб, трици, сурови зеленчуци и плодове. Полезно е да се храните по едно и също време на деня, което позволява да се създадат условни рефлекси в червата, благоприятстващи за редовното им движение. В ежедневното меню можете да включите и няколко супени лъжици пшенични трици, овесени ядки, консумацията на ябълки, сушени сливи и кайсии също дава добри резултати.
Изпълнение на гимнастически упражнения ежедневно и увеличаване на физическата активност чрез разходки стимулира перисталтиката.
Режимът на дефекация също е много важен фактор. Ходенето по едно и също време по голяма нужда „приучава” червата към правилно движение. При наличие на позив за дефекация, се опитайте „да не изпуснете момента”, защото отлагането на изхождането спомага за потискане на рефлекса за дефекация, а оттам и спомага за забавянето на моториката на червата.
Избягвайте тютюнопушенето и пиенето на алкохол.
Когато промяната в хранителните навици не доведе до очакваните резултати, става необходимо да се използват слабителни средства. Лекарствата против запек се разделят на:
Диарията е по-голям брой изпражнения с рядка консистенция и по-голям обем, придружен от усещане за внезапен позив и невъзможност за задържане на дефекацията. Нормалната честота на изхождане е индивидуална особеност и варира в широк диапазон - между 3 пъти седмично до 3 пъти на ден.
Причини:Появата на секреция и зацапване на бельото е чест симптом при заболяванията на ануса, дебелото и правото черво. Секрецията може да е: